Jag har faktiskt börjat snöa in lite på surdegsbröd, även om det inte är något som har märkts på bloggen ännu. Jag håller på att testa mig fram lite, provar olika recept för att se vad jag gillar. Det blir ju otroligt gott, men slukar väldigt mycket tid.
Den tiden kanske man inte alltid har, och då är det toppen med bikarbonatbröd, som man bara rör ihop och kan slänga in i ugnen direkt.
Jag brukar kalla dessa bröd man-tager-vad-man-haver-bröd, eller rensa-skafferiet-bröd. Man kan ha i lite vad man känner för helt enkelt, vad gäller mjölsorter, nötter och frön, gryn, etc.
I detta bröd provade jag att ha i rabarber i bitar, som jag hade i frysen. Grovrivet äpple är ju något man kan se i brödrecept ibland, så jag tänkte att ”varför inte testa rabarber?” Och det gick alldeles utmärkt. Gott blev det dessutom!
Man-tager-vad-man-haver-bröd
/Havre- och rågkrossbröd med rabarber
1 limpa
1 dl rågkross
1,25 dl vatten
5 dl vetemjöl
1 tsk bikarbonat
2,25 dl havregryn
0,5 dl linfrön
0,5 dl vetekli
0,5 dl socker
0,75 tsk salt
50 g rabarber
1 dl crème fraiche (34%)
2,5 dl standarmjölk
Havregryn/råggryn att strö över
Sätt ugnen på 175 grader. Blanda rågkross och vatten i en kastrull och låt det få ett uppkok. Ställ åt sidan.
Blanda vetemjöl och bikarbonat i en skål. Rör ner resten av de torra ingredienserna, samt rabarber och rågkrossblandningen. Ha till sist i crème fraiche och mjölk och rör till en jämn deg/smet.
Smöra en avlång form och lägg en bit bakplåtspapper i botten. Ha i smeten och strö havregryn och/eller råggryn på toppen. Grädda i nedre delen av ugnen i ca 75-80 minuter.
Jag älskar ju rabarber så att ha det i bröd borde ju egentligen vara en självklar ide 🙂
skriver upp på måste göra listan, finns inget bättre än att börja dagen med en brödskiva från ett bröd man gjort själv, bakkärlek!
// Malin
Ja, det är härligt! Stå och knåda och forma en bröddeg är något av det bästa man kan göra i bakningsväg. Men det är ju trevligt när det går snabbt och lätt också, som i detta fall, och att det blir gott dessutom 😀